Aktualności

Uczniowie ZSI robią kiszonki promując zdrową żywność i styl życia

Nasi uczniowie aktywnie promują zdrową żywność i zdrowy styl życia - robią własne kiszonki i zachęcają młodzież do ich jedzenia. W tym celu nasza młodzież założyła szkolną grupę kulinarną „Kisiciele” specjalizującą się w kiszeniu warzyw i owoców oraz sporządzaniu potraw z kiszonych produktów. Efekty swojej kulinarnej pracy prezentują m.in. przy okazji szkolnych imprez propagujących edukację prozdrowotną. Działania „Kisicieli” cieszą się ogromną popularnością w naszej szkole.
Pomysłodawcą i opiekunem szkolnej grupy kulinarnej jest Pan Marcin Kisielewski, nauczyciel fizyki i informatyki, prywatnie smakosz i miłośnik kiszonek, wielki pasjonat fermentacji. Kulinarna ekipa liczy 12 członków. Celem działań „Kisicieli” jest propagowanie zainteresowań zdrowym odżywianiem, popularyzacja kiszenia i rozwijanie wiedzy dotyczącej procesu fermentacji, a także kultywowanie bardzo długiej w Polsce tradycji kiszenia.
Podczas szkolnych warsztatów kulinarnych uczniowie przyswajają m.in. techniki kiszenia warzyw i owoców, poznają tradycyjne przepisy i metody kiszenia z różnych części świata, a także zasady bezpieczeństwa i higieny domowego kiszenia.
Młodzi entuzjaści fermentacji kiszą niemal wszystkie warzywa i owoce, nie tylko tradycyjnie znanego ogórka czy kapustę. Do kiszenia przeznaczają też buraki, kalafior, marchew, wężymord, białą rzodkiew, cebulę, czosnek, fasolkę szparagową, bakłażany, paprykę, grzyby, a nawet figi, nashi czy kaki. Uczniowie inspiracji szukają również w tradycjach fermentacji z różnych zakątków świata - świetnie potrafią sporządzić np. tradycyjne dania kuchni azjatyckiej składające się z kiszonych warzyw. W procesie kiszenia młodzież hołduje metodom tradycyjnym. Wszystkie produkty są naturalnie kiszone, bez nowoczesnych chemicznych dodatków, bez konserwantów, czy przyspieszaczy fermentacji.
Nasi uczniowie swoje kiszone produkty prezentują przy okazji różnych szkolnych imprez propagujących edukację w zakresie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia, w trakcie dni otwartych szkoły, a także w ramach ogólnopolskich projektów edukacyjnych. Podczas tych wydarzeń nasi podopieczni prowadzą szeroką kampanię informacyjno - edukacyjną o walorach zdrowotnych kiszonek, zachęcając młodych ludzi do podobnych inicjatyw. Wszystko to odbywa się przy degustacji smacznych i dla wielu nieznanych kiszonych potraw. W planach jest zorganizowanie praktycznych warsztatów kiszenia przeznaczonych dla młodzieży ze słupskich szkół. Uczniowie chcą też zaprezentować swoje kiszonki na targach, festiwalach, festynach i konkursach kulinarnych.
- Dla nas kiszenie to inspirujące eksperymenty kulinarne, odkrywanie nowych smaków i nieograniczone możliwości komponowania zdrowych potraw. To także czysta frajda. Najmniejszy słoik domowych kiszonych ogórków jest pełen buzującego w nim ukrytego życia – mówi Pan Marcin Kisielewski. smile smile smile
Wysłano 17 Stycznia 2018

Prace uczniów z Plastyka na wystawie pokonkursowej ogólnopolskiego konkursu

Miło nam poinformować, że prace naszych uczniów Liceum Plastycznego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza: Alicji Grabskiej (kl. IV), Eryka Romana i Kajetana Wójcika (obaj kl. II) zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Śladami Kulisiewicza – wędrówki ze szkicownikiem”. Naszych młodych artystów do udziału w konkursie przygotowała Pani Maria Karpińska.
Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.
Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Miasta Kalisza. Współorganizatorzy oraz fundatorzy nagród to Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Centrum Grafiki i Rysunku im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, Muzeum Ziemi Kaliskiej, Fundacja Stypendia i Nagrody im. T. Kulisiewicza w Warszawie, Wydział Kultury Sportu i Turystyki w Kaliszu oraz Firma EKO.
Dziękujemy naszym uczniom za udział w konkursie i stworzenie świetnych prac konkursowych. smile smile smile
Wysłano 16 Stycznia 2018

Podziękowania od Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego na ręce Pani Dyrektor Moniki Stępnik

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Pan Wojciech Hermeliński i Szef Krajowego Biura Wyborczego Pani Beata Tokaj złożyli na ręce Pani Dyrektor Moniki Stępnik serdeczne podziękowania za zgłoszenie uczniów i ich udział w II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”. Przedstawiciele PKW i KBW z satysfakcją stwierdzają, że niniejszy Konkurs znalazł uznanie wśród dyrekcji, nauczycieli, a przede wszystkim wśród naszych uczniów, którzy zgłosili chęć udziału w przedsięwzięciu, jednocześnie życząc wielu sukcesów dyrekcji, kadrze pedagogicznej oraz uczniom.
Cieszymy się bardzo i dziękujemy za serdeczne życzenia oraz docenienie naszych działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat prawa wyborczego oraz propagowania idei świadomego udziału w wyborach wśród młodych ludzi. smile smile smile
Wysłano 13 Stycznia 2018

Uczniowie ZSI świetnie spisali się w 28 Edycji Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus

Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie bardzo dobrze spisali się w 28 Edycji Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus (matematyczna edycja). Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych, a uczestnicy mogli maksymalnie zdobyć 100 punktów. W pierwszej kategorii wiekowej najwięcej punktów zdobyli: Kewin Tkaczyszyn z klasy I B Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego oraz Kajetan Wójcik z klasy II Liceum Plastycznego – uczniowie zanotowali aż 72 punkty. Przypominamy, że w poprzedniej edycji od 80 punktów przyznawane były wyróżnienia. Także niewiele zabrakło naszym młodym matematykom do nagradzanej noty. W drugiej kategorii wiekowej najlepsi byli uczniowie: Michał Stępnik z klasy 2 Politechnicznego Liceum Ogólnokształcącego – licealista zdobył 60 punktów, oraz uczennice: Wiktoria Kadłubańska z klasy 2 A Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego, Weronika Sarnowska z klasy 2 A Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego oraz Aleksandra Łuczaj z klasy 2 Liceum Plastycznego – dziewczęta uzyskały po 56 punktów. Bardzo dobry wynik osiągnęła również nasza tegoroczna maturzystka Rebeka Durawa z klasy 3 A Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego, która zdobyła 68 punktów. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy z wielkim zaangażowaniem zmagali się z niełatwymi zadaniami matematycznymi wykraczającymi nierzadko poza zakres królowej nauk. Młodzież do konkursu przygotowały Panie: Monika Skwarek i Agnieszka Kałuża-Horbaczewska. smile smile smile
Wysłano 10 Stycznia 2018

DZIEŃ KAPCIA – POCZUJ SIĘ SWOBODNIE JAK W DOMU!

Szanowni Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy, Droga Społeczności Szkolna, w najbliższy piątek, tj. 12 stycznia odbędzie się w nasze szkole DZIEŃ KAPCIA – POCZUJ SIĘ SWOBODNIE JAK W DOMU.
Kochani zamieńcie tego dnia swoje obuwie na wygodne i ulubione kapcie. Zachęcamy do udziału w tym przedsięwzięciu całą społeczność szkolną. Poczujcie się stylowo, swobodnie i komfortowo. Im bardziej odjazdowe i szalone kapcie tym lepiej! Liczymy na Waszą kreatywność i oryginalność.
Uwaga: Uczniowie klas policyjnych, którzy w tym dniu na swoje stopy włożą kapcie będą zwolnieni z umundurowania!!!
Pozdrawiamy wszystkich „kapciarzy”! smile smile smile
Wysłano 09 Stycznia 2018

Niezapomniana lekcja historii

Uczestnicy szkolnego programu „Uczeń zdolny, nie znaczy inny”, wraz z pierwszą klasą Medycznego Liceum Ogólnokształcącego, wzięli udział w żywej lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Nasi uczniowie pod opieką Pani Anety Łosińskiej odbyli swego rodzaju podróż w czasie, podczas której poznali doświadczenia wojenne Polaków wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy.
Sercem muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
Młodzież , oprócz eksponatów, mogła przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Godne uwagi są pomieszczenia, w których przedstawiono repliki walizek z Auschwitz - Birkenau, baraki, a także wagony, czołgi, kopie kamienic i ulic oraz eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej.
W gdańskim muzeum poruszone zostały wszystkie dziedziny życia oraz wszystkie doświadczenia, które wpłynęły na bieg wojny. Dzięki temu nasi uczniowie mogli pogłębić historię naszego państwa oraz miejsca, gdzie żyjemy. Wycieczka nie była tylko bardzo cenną lekcją, ale także ciekawym doświadczeniem, które pozostanie w pamięci na długo. smile smile smile
Wysłano 07 Stycznia 2018

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Następna >>

Archiwum aktualności

2016/20172015/20162014/20152013/20142012/20132011/20122010/20112009/20102008/20092007/20082006/20072005/2006

 

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat[at]zsi.slupsk.pl